Akrep zehirli midir ?

Akrepler aslında saldırgan değillerdir kendilerinin tehlikede olduğunu hissettiklerinde saldırırlar. Bütün Dünyada akrep zehirlerleri bakımından değişiklik gösterir ortalama 900’e yakın akrep çeşidi bulunmakla birlikte bu akreplerin çoğu zehirlidir. Çünkü akreplerin yaşamını sürdürebilmeleri için zehirlerine ihtiyaçları vardır. Avlanacakları zaman akrepler en etkili bir şekilde avlarını öldürerek beslenmektedirler.

Akrepler yaz aylarında beslendikleri için daha hırçın ve saldırgan olduğu bilinmektedir kış aylalrında ise daha sakin ve genelde yuvalarında olur ortaya fazla çıkmazlar.

Akreplerin zehirleri çeşitlerine göre değişiklik gösterebilir. En zehirlileri çöllerde bulunmaktadır. Çok zehirli olan akrep sokmaları felç ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Akrepler büyüklükleri bakımından, renkleri bakımından ve yaşadıkları iklim bakımından da farklılık göstermektedir.

Akrep zehrini insan vücuduna bıraktıktan sonra acilen bir sağlık kurluşuna ulaştırılmalıdır. Bu zaman kadar hastanın ısırılan bölgesinin bir kaç santim üzerine bir bezle sıkı bağlanmalı, buzla yaranın çevresi soğutulmalıdır. Genede bu yardımları uygulamak sadece zaman kazandırmak için yapıldığı unutulmamalı ısıran akrebin türü genellikle bilinmediğinden hasta kısa sürede doktora ulaşırsa hayatta kalma şansı da artmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir