Akrepler

Akrepler genelde sıcak iklim hayvanlarıdır. Sıcak ve nemli havayı severler ve genellikle ilk bahar ve yaz aylarında sıklıkla görülmektedir. İklimin soğuk olduğu ve karlı bölgelerde akrepleri görmek pek mümkün değildir. Genellikle yanlız yaşamayı severler ilk bahar aylarında çiftleşmek için bir araya gelmektedirler.

Akrepler; gün ışığından hoşlanmazlar, ciltlerinin üzerindeki tabaka derilerini kurttukları için güneş ışının çok yoğun olduğu zamanlara da toprak altlarında korunurlar. Akşam üstlerine doğru evlanmak amacı ile dışarı çıkarlar. Akrepler; geceleri avlandıklarında böcek, örümcek gibi haşerelerle beslenirler. Gece avlandıkları halde akreplerin gözleri çok iyi görmez onlar avlarını tireşimler ve ses dalgaları ile yakalarlar. Yakaladıkları avlarını başının üzerinde bulunan kıskaçlarla tutar ve kuyruğunda bulunan zehirli iğneler sayesinde kayvanını anında etkisiz hale getirir. Akreplerin; diğer bir özelliği açlığa ve susuzluğa karşı çok fazla dayanıklıdırlar. 1 sene kadar aç kalabildikleri bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

Akreplerin vücutları üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; baş,karın ve kuyruktan oluşmaktadır. Gövdeleri kafalarından kuyruklara doğru büyümektedir. Dört çift bacakları bulunmaktadır. Erkek akrepler, dişi akreplere oranla daha büyüktürler. Ayrıca çiftleşme olduktan sonra dişi akrep genel olarak eşi olan erkek akrebi yerler. Akrepler bir çiftleşme sonucu ortlama 50-60 yavru doğurabilmektedir. Doğan yavru akrepler ortlama kendi derileri oluşuncaya kadar anne akrebin sırtında barınabilirler ve beslenme ihtiyacı duymazlar.

Akreplerin ömürleri ortlama 4-6 yıl arası değişmektedir ve akrepler ilk doğduklarında beyaz renkte olamaktadırlar daha sonra büyüdüklerinde renkleri siyah, kırmızı, sarı ve kahverengi olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Akreplerin zehirleri oldukça kuvvetlidir. Özellikle tropik bölgede yaşayan akreplerin zehirleri ve boyutları değişiklik göstermektedir. Akreplerin zehirleri kokusuz ve asitiktir. Akrep  sokmalarının tesirleri hayvanlar arasında da farklılık göstermektedir. Örneğin genellikle uçan hayvanlarda akrep sokmaları ölümcül etki göstermekte iken deniz hayvanlarında ki akrep sokmaları incelendiğinde çoğunda hiç bir zarara rastlanmamıştır.

Ülkemizde görülen akreplerin genelinde çok yoğun bir zehir bulunmamaktadır. Ülkemizde bulunan akreplerin en zehirlileri sıcak ortam da yetişen ve genelde Güneydoğu Anadolu bilgesinde Şanlıurfa ve Mardin  Bölgesinde görülen akreplerin diğer yurdumuzda görülen akreplerden daha zehirli oldukları bilinmektedir. Ve akrep sokmasından ölenlerin sayısı oldukça az olmasına karşı akreple mücadelede yapılması gerekenleri bilmek ve karşılaşılması durumunda uzman bir ekipten yardım alınması şarttır. Hamam böceği ilaçlama da yapan şirketimiz hizmetinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir